четвер, 2 липня 2015 р.

«На Гаморі гуслі чути…»

        27-28 червня у селі Лисичево Іршавського району, на старовинній кузні не стихала музика і не вщухали удари молотів. Традиційно у останні вихідні червня Гамора приймала гостей. Особливо, як ніколи, село Лисичово у минулі вихідні було урочисто прибрано – впорядковані вулиці, прикрашені садиби селян. Зранку на подвір’ї музею-кузні Гамори звучали музика, жарти, закарпатські народні пісні. Це продовжив свою естафету фестиваль ковальського мистецтва та народних промислів «Гамора – 2015». Більшість ковалів заїхали на «Гамору» та розпочали свою роботу ще у п’ятницю 26 червня, а відкриття фестивалю відбулося у суботу 27 червня. Відкривали фестиваль Лисичанський сільський голова Ярослав Пальок та начальник відділу культури і туризму Іршавської райдержадміністрації, голова оргкомітету фестивалю Ганна Матіко. Вони запропонували присутнім вшанувати хвилиною мовчання пам'ять загиблих захисників Вітчизни.
      Господар свята відмітив, що кузня, навколо якої відбувається сьогоднішнє дійство, - єдина діюча водяна кузня в Європі, що і приваблює майстрів і любителів ковальської справи та туристів. 
   Ганна Матіко привітала присутніх із початком свята, яке оповите найкращими  і найяскравішими закарпатськими традиціями.  Вона побажала всім гарного настрою та незабутніх вражень. Хоча головні події фестивалю були заплановані на неділю але і в суботу тут кипіла робота. 
    Радує що з кожним роком на фестиваль приїжджає все більше і більше майстрів ковальського мистецтва. Цього року фестиваль відвідало 18 ковалів із Закарпаття, Київщини, Дніпропетровщини. Це такі як:  Сергій Тяско, Павло Густі, Владислав Чулан, Сергій Чулан, Василь Гренджа, Іван Щур, Денис Дурда, Богдан Попов, Андрій Кузьміч, Віктор Петровці, Михайло Пилипчинець, Віктор Завадський, Віктор Туряниця, Григорій Матяш, Сергій Поляковський, Борис Кертис, Дмитро Капустей, Сергій Перепелиця. Всі вони вправно готували елементи до цьогорічного символу фестивалю, який розробив голова громади ковалів Закарпаття «Клепачі» Сергій Тяско. Їх робота просто заворожує: можна нескінченно довго дивитися, як під ударами важкого молота залізо слухняно набуває потрібної майстру форми.
       Всі бажаючі могли спостерігати за процесом роботи кузні. Ковалі продемонстрували, як велетенський молот вагою 150 кг під впливом обертального руху колеса, яке приводить в дію вода, виковує розпечений метал. «Під час одного обороту колеса молот вибиває 18 ударів. Якщо колесо працює на повну потужність – набирає до 200 обертів за хвилину», — пояснили майстри. 
     Ковалі з власної ініціативи виготовили декілька ножів ручної роботи, які виставили на аукціон. Виручені від продажу своїх робіт гроші автори вирішили передати нашим захисникам в АТО.
    Основне дійство фестивалю розпочалося у неділю 28 червня урочистою ходою селом Лисичово. Першими в колоні йшли ковалі та керівництво району. За ними один за одним з піснями та танцями йшли в колоні учасники фольклорних колективів. Дорогою їх гостинно запрошували місцеві жителі до накритих столів, встановлених прямо на узбіччі. Вже перед самою кузнею гостей зустрічали хлібом-сіллю учасники зразкового фольклорного ансамблю будинку культури с. Лисичово (кер. Світлана Гойс). Після зустрічі всі учасники ансамблю та гості традиційною ходою під сколомийку пройшли до сцени.
    Як і кожен рік  подвір’я старовинної кузні було переповнено глядачами, туристами, учасниками художньої самодіяльності. Керівництво району, гості та представники оргкомітету піднялися на сцену, з якої привітали всіх учасників та гостей фестивалю.   
       Т. в. о. голови Іршавської райдержадміністрації Віктор Симканинець, вітаючи всіх зі святом, наголосив, що в представлених тут ковальському мистецтві, лозоплетінні, вишивці, гончарстві ми ідентифікуємо себе як справжню українську націю. І ми зобов’язані цінувати, зберігати й примножувати славні традиції наших предків. Заступник голови районної ради Петро Добромільський у своєму зверненні зауважив, що такий фестиваль допомагає зберігати унікальність краю, де зароджувалась прекрасна ковальська справа. Петро Петрович побажав присутнім гарного настрою, достатку в сім'ях  та процвітання славному краю. Голова оргкомітету, начальник відділу культури та туризму РДА Ганна Матіко ще раз подякувала учасникам фестивалю та всім тим, хто долучився до його організації та проведення. Ганна Михайлівна висловила сподівання, що в майбутньому фестиваль набуватиме більших розмахів і, можливо, згодом стане міжнародним, адже ковальська справа, яка вшановується на святі, є популярною далеко за межами України. Також з привітаннями виступили   заступник начальника  управління культури облдержадміністрації, заслужений працівник культури України Іван Канюка, голова спілки ковалів Іршавського району Віктор Петровцій та коваль Богдан Попов. 
           Грамоти обласного управління культури, спільні подяки Іршавської райдержадміністрації та райради отримали всі народні майстри та ковалі, а також ті хто приклав найбільше зусиль для організації та проведення фестивалю. 
    В рамках фестивалю народні майстри декоративно-прикладного мистецтва, члени народного районного об’єднання художників та народних майстрів «Колорит Боржави» представили на виставку-продаж свої твори - Іван Головко лозоплетіння  (підноси, хлібниці, кошики), Любов Поштак ліпку, Любов Матіко Народний майстер України розпис на дереві, Іван Ісак різьба по дереву (конфетниці, вівчарика, сопілкаря, шахматні фігури, Антоніна Дурда Народний майстер України кераміка (свистульки, медалі, тарілки), Ілляна Войнарович художню вишивку (рушники, серветки, ікони, картини), Євгенія Саксон вироби з шумовиння (сумки, квіти, фруктові оздоблення),  Вікторія та Василь Капітан декоративний розпис (тарілки, шкатулки, дощечки), Євгенія Молнар розпис на склі (іконопис), Ольга Копинець ткацтво,  вишивка (доріжки, серветки, скатерті),  Марія Ляшко вишивка, бісероплетіння. 
      Майстер-клас розпису  аквагрім показували Антоніна Дурда та Вікторія Капітан. 
   Майстер-клас на гончарному кругу провела гостя фестивалю, член Національної Спілки художників України  Юля Єгорова-Рогова, де учасники та гості пробували свої здібності у мистецтві гончарної справи.
      Фестиваль «Гамора-2015» відвідало 5 туристичних груп та близько 300 туристів з різних районів та областей (Хустський, Мукачівський, Свалявський райони, Луганська область, місто Київ та інші. Туристи були приємно здивовані різноманіттям закарпатської природи. Фестиваль надав можливість придбати сувеніри, які виготовляли  народні майстри  безпосередньо на Гаморі, прийняти участь у майстер-класах.
      Не обійшлось і без аматорства. Фольклорні колективи району демонстрували своє самобутнє мистецтво, а саме: народний фольклорний колектив «Іршава»  Іршавського РБК ( керівник Надія Мельник-Гудь, заслужений працівник культури України), обрядово-фольклорний колектив «Іршавська родина» Іршавського РБК   (керівник Олена Йонаш), дитячий зразковий фольклорний колектив «Кирниченька» Іршавського РБК ( керівник Едіта Канчій), народний хор «Боржава» та троїсті  музики з Довгого ( керівник Іван Кертис), народний вокальний ансамбль «Освітянка» БК с. Білки ( керівник Ірина Паньканинець), фольклорно-етнографічний колектив «Чисте джерело» клубу с. Климовиця (керівник Ганна Котубей), фольклорний колектив БК «Шахтар» с. Ільниця (керівник Наталія Варваринець), Народний фольклорний ансамбль «Приборжавська долина» Приборжавського БК (керівник Марія Капцош), зразковий дитячий фольклорний ансамбль «Сколомийка» Приборжавського БК (керівник Ольга Кукла), танцювальний колектив Сілецької ДШМ (керівник Світлана Огарь) та народний фольклорний колектив БК с. Лисичово (керівник Світлана Гойс).  Майже півгодинною програмою кожен колектив зачаровував своєю самобутністю, неперевершеним пісенним матеріалом та народною хореографією. Порадували своєю творчістю індивідуальні виконавці популярної пісні Андріана Матіко, Злата Лівак, Йосип Чава, Василь Філеш та учасники дитячого зразкового цирку «Весела арена» Іршавського районного будинку культури (кер. Ніна Попович).
        Насичена програма, незабутні виступи народних колективів, надзвичайно позитивна атмосфера – все це надовго запам’ятається гостям свята. А під вечір всіх присутніх очікував приємний сюрприз – виступ переможця «Голосу країни» Антона Копитіна, якого, як він сам зізнався, зачарувала краса Срібної Землі та розчулив теплий прийом закарпатців. «Незважаючи на те, що я втратив свій дім в рідному Донецьку, тут я відчуваю себе як вдома», — зізнався Антон. Перед виконанням пісні «Два кольори», він побажав всім затишку в оселях і тільки любові, без журби.
         Фестиваль «Гамора - 2015» пройшов на досить високому рівні і ми впевнені що він буде і надалі радувати своїх прихильників. То ж до наступної зустрічі на  фестивалі ковальського мистецтва та народних промислів «Гамора - 2016».
 
Іван Котубей
Художній керівник Іршавського РБК


Немає коментарів:

Дописати коментар